Czasami odejście od oryginału nie oznacza rezygnacji ze smaku i jakości. Oryginalnie strogonowa (jak niepoprawnie, acz zwyczajowo nazywa się w Polsce Boeuf Stroganow) robi się z polędwicy wołowej. Ja wolę zrazówkę, bo po pierwsze jest o wiele tańsza, a po drugie – danie z niej zrobione można odgrzewać, czego z polędwicą się nie zrobi. Ta zamiana jest szczególnie przydatna, kiedy przygotowujemy większą ilość strogonowa, na kilka dni, albo wcześniej i chcemy podgrzać przed podaniem. Strogonow przygotowany z polędwicy należy podać i zjeść od razu, inaczej robi się twardy i niejadalny.
BOEUF STROGANOW
- 60 dag zrazówki wołowej (lub wg. oryginału – polędwicy)
- 2 łyżki mąki
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 30 dag pieczarek
- 3 ogórki kiszone
- olej do smażenia
- sól i pieprz do smaku
- 250 ml bulionu (lub wody)
- łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki gęstej śmietany
- natka pietruszki
Umyj i osusz mięso. Pokrój w paski grubości centymetra. Wrzuć do miski i wymieszaj z mąką doprawioną solą i pieprzem.
Obierz cebulę, posiekaj. Pokrój na plasterki (lub ćwiartki) oczyszczone pieczarki.
Przygotuj rondel z grubym dnem i patelnię.
Rozgrzej olej na patelni i smaż partiami mięso, aż się lekko zrumieni. Nie wrzucaj wszystkiego na raz, bo mięso się udusi w sosie, a nie usmaży. Obsmażone mięso przekładaj do rondla.
Na nowej porcji oleju usmaż cebulę. Kiedy będzie niemal zeszklona dodaj starty czosnek (można go też przecisnąć przez praskę). Przełóż do rondla z mięsem.
Podsmaż pieczarki i dodaj do mięsa.
Postaw rondel z mięsem na średnim ogniu. Dodaj bulion. Gotuj przez 10 minut. Dodaj pokrojone w paski ogórki, dopraw papryką i koncentratem pomidorowym. Jeśli trzeba – solą i pieprzem.
Dodaj śmietanę i podgrzewaj mieszając od czasu, do czasu, aż sos nieco zgęstnieje.
Przed podaniem posyp natką pietruszki.
Strogonowa podaje się na wiele sposobów. Ja osobiście uznaję tylko jeden: z bagietką, świeżym masłem i zimnym, jasnym piwem.
© 2022, Jo. All rights reserved.